In data de 20.09.2017, Unitatea Administrativ Teritoriala, in calitate de beneficiar, a semnat cu Ministerul Dezvoltarii Regionale, Administratiei Publice si Fondurilor Europene, Contractul de Finantare nr.124 pentru Proiectul “Fazarea Proiectului Sistem de Management Integrat al Deseurilor in judetul Vrancea”, cod SMIS 2014+ 109845.

Valoarea totala a Contractului de Finantare, inclusiv T.V.A, este de 47.485.565,05 lei din care valoarea totala eligibila este de 39.714.437,01 lei, finantare nerambursabila din Fondul de Coeziune in suma maxima de 36.211.305,94 lei si valoarea cofinantarii eligibile a Beneficiarului in suma de 739.006,25 lei.

Au fost fazate un numar de 8 contracte: 4 contracte de servicii, 2 contracte de lucrari si 2 contracte de furnizare.

In data de 30.06.2021 se finalizeaza perioada de implementare a celei de-a doua faze a Proiectului “Fazarea Proiectului Sistem de Management Integrat al Deseurilor in judetul Vrancea” – Cod SMIS 2014+ 109845.

Indicatorii de performanta au fost indepliniti la finalizarea celei de a 2-a Faze a Proiectului, dupa cum urmeaza: s-a finalizat Statia de compostare din cadrul Centrului de management integrat de la Haret, s-au construit cele 597 de puncte de colectare a deseurilor din zona rurala a judetului Vrancea si au fost furnizate echipamentele de colectare din mediul rural, precum si cele din mediul urban, s-au achizitionat utilajele si echipamentele ce deservesc Statiile de transfer si Centrul de management integrat al deseurilor de la Haret.
Astfel, vor fi indeplinite obiectivele Proiectului: gradul de acoperire a colectarii in zona urbana va fi de 100%, iar in zona rurala de 90%, va fi introdus in zona rurala sistemul de colectare separata a deseurilor din ambalaje si biodegradabile, volumul deseurilor mixte la depozitele de deseuri va fi redus cu 40%.
Urmare a finalizarii implementarii proiectului (Faza 1 si Faza 2), intreaga populatie a judetului Vrancea va beneficia de un sistem integrat de management al deseurilor.

Proiect cofinantat din Fondul de Coeziune prin Programul Operational Infrastructura Mare.

Pentru detalii suplimentare vă puteţi adresa:
CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA,
Municipiul FOCŞANI, Dimitrie Cantemir nr. 1-3, Judeţul Vrancea